ניהול מערכות מידע

ניהול מערכות מידע מבית הוטליירס

מנהל מערכות מידע ראשי (מנמ"ר או באנגלית – Chief Information Officer) הוא הדמות הבכירה ביותר בארגון בהיבט הטכנולוגי, הממוקם בראש היררכיית התפקידים בתחום מערכות המידע ובסיסי הנתונים.

בעשור האחרון עם מעבר ניהול התהליכים העסקיים, שבעבר נעשו באופן פיזי, לרשת האינטרנט ולאמצעים ממוחשבים, חלה עלייה משמעותית בחשיבותן של מערכות מידע ובצורך קיומן במערכות חזקות, מתוחכמות ומאובטחות.

מהפיכת האינטרנט ומערכות המידע ממצבות את המנמ"ר כדמות מפתח סביב שולחן ההנהלה, האחראי על עיצוב האסטרטגיה הטכנולוגית של החברה כך שתוביל את הפעילות העסקית. ניהול מערכות מידע איננו תפקיד טכני כי אם ניהולי שמטרתו היא תרגום הצרכים העסקיים לפעולות טכניות. במסגרת תפקידו אחראי מנהל מערכות המידע על מתן מענה למחשוב תהליכים ארגוניים כגון: רכש, שיווק, מכירות, משאבי אנוש, אבטחת איכות ועוד, באמצעות פיתוח, יישום והטמעה של מערכות המידע הניהוליות.

נוסף על כך אחראי המנמ"ר גם על ניהול כלל עובדי תחום הIT תחת דרישות ההנהלה לצורך השגת יעדים קבועים מראש של זמן ותקציב.

אופי תפקידו של מנהל מערכות המידע כתפקיד רוחבי, מחייב את מבצעו בהבנה ארגונית-תהליכית מובהקת וביכולת ניהול תקשורת עם כלל ענפי הארגון. כמהות תפקידו, גם הכשרתו של מנמ"ר צריכה לשלב בין טכנולוגיה לניהול וזאת על מנת שיוכל לכהן כמגשר הארגוני בין העולם הטכנולוגי לעולם העסקי.

חשיבה יצירתית, ראייה עסקית

מנמ"ר הוא תפקיד יצירתי הדורש הבנה ארגונית ותהליכית מעמיקה, כשכיום המנמ"ר נמצא בחוד החנית ליצירת מינוף עסקי לארגון. זו הסיבה שמנמ"ר צריך להכיר את הזירה העסקית בה פועל הארגון, המתחרים וכן את האסטרטגיה השיווקית והמכירתית של הארגון כדי להציע פתרונות טכנולוגיים שיתמכו באסטרטגיה העסקית ויתרמו לצמיחה כלכלית של הארגון. החשיבה היצירתית היא ההתאמה בין התשתית הטכנית לזו העסקית במציאת פתרונות חדשניים שיחסכו במשאבים, יקצצו בלוחות זמנים ויכניסו לחברה יותר כסף בפחות הוצאות.

יכולת ניהול

מנמ"ר הוא איש תקשורתי, כיוון שמדובר בתפקיד רוחבי הדורש התממשקות עם הרבה גורמים בתוך ומחוץ לארגון. יכולת ההנהגה, ההנעה והתפעול חשובה, במיוחד כשמנהלים צוות מערכות מידע או מחלקה שלמה במערכות מידע וכן משום שיש צורך לעבוד עם עובדים מתחומים שונים מספקים דרך קולגות ועד לקוחות הן מהתחום הפיננסי והן מתחום משאבי אנוש והן מהתחום העסקי ולעשות אינטגרציה בין הרצונות השונים של הגורמים השונים עד שיתקבל מוצר שישרת את כולם בדרך הטובה ביותר. מנמ"ר מתבקש פעמים רבות לנהל מו"מ, לנהל דיונים, ספקים, להבין בשיווק, בדו"חות פיננסיים וכדומה ולנהל לפעמים תחת לחץ, בתקציב נתון.

תודעת שירות גבוהה

היות והמנמ"ר עובד עם גורמים שונים וכן אף אחראי על מערכות רבות שמטרתן לספק שירות לעובדי או ללקוחות החברה, חשוב מאוד שתהיה לו תודעת שירות גבוהה, שהוא יהיה קשוב לצרכי הלקוחות והעובדים, ידע להציע הדרכה ברורה על שימוש במערכות השונות כך שיהיו יעילות ונגישות כפי שהן אמורות להיות גם עבור מי שאינו בעל רקע בניהול מערכות מידע.

מבין תפקידיו של המנמר :

רוב תפקידיו ומשימותיו הן נגזרות של הפעילות העסקית והתפעולית של הארגון.

  • בניה ניהול תקציב מערכות המידע.
  • ניהול ולווי פרויקטים במערכות המידע.

  • ניהול ספקים הקשורים למערכות.

  • בחינה והטמעה של טכנולוגיות מערכות וכלים לארגון.
  • ניהול המערך הטכנולוגי הארגוני לרבות מערך הIT .
  • זמינות למנכ"ל החברה ולעובדי ומנהלי הארגון .

Select your Language

HOSPITALITY TECHNOLOGY SOLUTIONS

בחרו דרך לתמיכה

HOSPITALITY TECHNOLOGY SOLUTIONS